مهم ترین نکات در دکوراسیون اتاق خواب

مهم ترین نکات در دکوراسیون اتاق خواب!

2019-06-10 0 دیدگاه دکوراسیون اتاق خواب,

بررسی ابعاد مختلف دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب شاید یکی از اولین دغدغه ها پس از تعیین نوع دکوراسیون داخلی باشد؛ به جهت اهمیت آن در روحیه ساکنین. محیطی که به طور معمول یک سوم از زمان شبانه روز در آن می گذرد. از فضاهای داخلی هر خانه، عموماً پذیرایی و TVroom، آشپزخانه و اتاق خواب ها از جمله مهم ترین فضاهایی هستند که بیشترین وقت خود را در آنها صرف می کنیم. اما دکوراسیون داخلی اتاق خواب شامل چه ابعاد و نکاتی است؟

«عناوین مهم در این نوشتار»

بررسی مهم ترین پارامترها در طراحی دکوراسیون اتاق خواب:
مبلمان
کمدها
اکسسوری
تخت
پشت تاج تخت
پرده
سقف
کف
دیوارها
کارکرد
روشنایی
رنگ


جمع بندی:
راهکارهایی جهت بهبود دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها


مهم ترین سوالات متداول

بررسی ابعاد مختلف دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون اتاق خواب

مبلمان

اولین نکته در دکوراسیون اتاق خواب؛ مبلمان، رنگ مبلمان و موقعیت قرارگیری آن می باشد و نکته بسیار تاثیرگذاری در دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. در وهله ی اول حتما باید به نوع مبلمانی که برای اتاق خواب انتخاب می گردد دقت شود تا مبلمانی راحت و هماهنگ با سبک دکوراسیون ما باشد.

مبلمان دکوراسیون اتاق خواب
مبلمان اتاق خواب

مورد بعدی توجه به رنگ و موقعیت قرارگیری آن می باشد که تاحدامکان از لحاظ رنگ بهمراه کلیت اجزا دکوراسیون از یک طیف رنگی (یا رنگ های مکمل) پیروی کنند و از لحاظ موقعیت نیز معمولا ایجاد تقارن زیبایی خاصی به دکوراسیون می دهد.

رنگ مبلمان دکوراسیون اتاق خواب
رنگ مبلمان اتاق خواب

 اگر مبلمان اتاق از لحاظ رنگ و موقعیت نظم خاصی ندارند، خود همین بی نظمی می تواند در مجموع یک هارمونی ایجاد کند که نشانگر یک سبک یا حالتی خاص از دکوراسیون باشد.

نظم در بی نظمی
نظم در بی نظمی

کمدها

در نظر گرفتن کمد و کتابخانه امروزه جزو ضروریات و بخش های جدایی ناپذیر دکوراسیون اتاق خواب می باشند که علاوه بر ایجاد زیبایی، بسیار کاربردی اند.

کتابخانه در دکوراسیون اتاق خواب
کتابخانه
کمد در دکوراسیون اتاق خواب
کمد

اکسسوری

این بخش که در ایجاد سبک شخصی در دکوراسیون اتاق خواب نقش اساسی دارد، شامل طیف وسیعی از انتخاب ها می باشد. از آباژور، لوازم تزیینی،آینه و تابلوها گرفته تا دست سازهای شخصی و نصب ریسه و… یا ترکیبی از آنها.

پیشنهاد ما توجه ویژه به این بخش از دکوراسیون اتاق خواب می باشد تا هم امضا شخصی خود را در یکی از فضاهای مهم خانه تان ایجاد کنید و همچنین با هزینه کم براحتی تغییر سبک دکوراسیون فضایی را انجام می دهید که در نهایت موجب احساس تعلق و آرامش بیشتر شما می گردد.

آباژور در دکوراسیون اتاق خواب
آباژور
اکسسوری در دکوراسیون اتاق خواب
اکسسوری
آینه در دکوراسیون اتاق خواب
آینه
تابلو در دکوراسیون اتاق خواب
تابلو
تابلو2 در دکوراسیون اتاق خواب
تابلو
تابلو3 در دکوراسیون اتاق خواب
تابلو
تابلو4 در دکوراسیون اتاق خواب
تابلو
اکسسوری2 در دکوراسیون اتاق خواب
اکسسوری
ریسه1 در دکوراسیون اتاق خواب
ریسه
ریسه2 در دکوراسیون اتاق خواب
ریسه
ریسه3 در دکوراسیون اتاق خواب
ریسه
ریسه4 در دکوراسیون اتاق خواب
ریسه
اکسسوری3 در دکوراسیون اتاق خواب
اکسسوری

تخت

ابعاد، رنگ، موقعیت و سبک تخت از جمله مهم ترین پارامترهای آن هستند. خود تخت یکی از مهم ترین اجزا دکوراسیون اتاق خواب را تشکیل می دهد. پس به تبع آن؛ توجه ویژه ای را نیز می طلبد.

تخت رنگ گرم
تخت(رنگ گرم)
تخت رنگ سرد
تخت(رنگ سرد)
تخت رنگ خنثی
تخت(رنگ خنثی)

پشت تاج تخت

در این مورد نیز، هم دستتان باز است به جهت تنوع، هم می تواند یک عامل دیگری برای تاثیرچشم گیر در دکوراسیون اتاق خواب باشد؛ چون تخت عاملی مهم در اتاق خواب می باشد و طراحی این بخش که عملا باید یک نقطه کانونی را در اتاق خواب ایجاد کند،تاثیر بسزایی در خاص نمودن تخت دارد.

از راه های مختلف همچون: استفاده از کاغذدیواری، یک تابلو خاص، استفاده از طرح سنگ های خاص و متمایز، نورپردازی خاص و…امکان پذیر است.

طرح پشت تاج تخت1
طرح پشت تاج تخت-سنگ،نورمخفی
طرح پشت تاج تخت2
طرح پشت تاج تخت-چوب
طرح پشت تاج تخت3
طرح پشت تاج تخت-کاغذدیواری،نورمخفی
طرح پشت تاج تخت4
طرح پشت تاج تخت-آجر
طرح پشت تاج تخت5
طرح پشت تاج تخت-کاغذدیواری
طرح پشت تاج تخت6
طرح پشت تاج تخت-کاغذدیواری
طرح پشت تاج تخت-تابلو
طرح پشت تاج تخت-تابلو

پرده

انتخاب پرده نیز همچون موارد دیگر؛ بسته به سبک دکوراسیون و سلیقه در هماهنگی با دیگر اجزاء دکوراسیون اتاق خواب انتخاب می گردد. نکته مهم در انتخاب آن این است که باید دقت نمود رنگ آن نباید توجه بیش از حد را بخود جلب نماید چون نقطه کانونی ما اغلب تخت می باشد(مگر اینکه نقطه کانونی را پرده انتخاب نماییم) و ازسویی رنگ های ملایم و آرامشبخش برای فضای اتاق خواب مناسب ترند.

پرده سفید
پرده سفید
پرده آبی
پرده آبی
پرده روشن1
پرده روشن
پرده روشن2
پرده روشن
پرده تیره
پرده تیره

سقف

سقف اتاق خواب می تواند بسته به سلیقه ساده یا دارای نورپردازی و طرح خاصی باشد. اما ساده تر بودن به آرامش بیشتر فضای اتاق کمک می کند.

سقف نورمخفی
سقف نورمخفی
سقف ساده
سقف ساده

کف

کف اتاق خواب نیز می توان همانند سقف بسته به سلیقه، ساده یا یک متریال و طرح خاص استفاده شود یا هماهنگ با جنس کلی کف ساختمان باشد. اما الزاما باید درهماهنگی با دیگر اجزاء دکوراسیون منزل تان انتخاب شود.

کف روشن-هماهنگ با بقیه اجزا
کف روشن-هماهنگ با بقیه اجزاء

دکوراسیون اتاق خواب- مجموعه عکس

دیوارها

طراحی، رنگ و متریال (کاغذدیواری و…) یک دیوار خاص یا کل دیوارها یا بخشی از دیوارها، تماما می تواند در هماهنگی با کلیت دکوراسیون منزل؛ طراحی و اجرا گردد. رنگ های روشن برای فضاهای کوچک مناسب ترند.

کاغذدیواری و رنگ
کاغذدیواری و رنگ
رنگ خاکستری
رنگ خاکستری
رنگ آبی ملایم
رنگ آبی ملایم
رنگ کرم روشن
رنگ کرم روشن

کارکرد

در کنار کارکرد اصلی اتاق خواب، یعنی فضایی برای آرامش، خواب و استراحت؛ می توان فضایی نیز برای مطالعه (یا برخی برای Brainstorming  و یادداشت های آنی قبل خواب) در نظر گرفت.

فضای مطالعه
فضای مطالعه

روشنایی

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در دکوراسیون اتاق خواب، روشنایی و نورپردازی اتاق می باشد که با توجه به اهمیت دو مفهوم آرامش و استراحت در این فضا؛ باید حداکثر دقت در انتخاب نوع روشنایی، مقدار و موقعیت نورپردازی گردد که می تواند در سقف(نورمخفی و…)، کنار تخت(آباژور)، فضای پشت تاج(نورمخفی یا ریسه) اجرا شود.

نورپردازی در سقف
نورپردازی در سقف
نورپردازی کنارتخت
نورپردازی کنارتخت
نورپردازی کنارتخت2
نورپردازی کنارتخت
نورپردازی پشت تاج
نورپردازی پشت تاج

رنگ

در انتخاب رنگ نیز بسته به سلیقه که کدام سبک دکوراسیون اتاق خواب را انتخاب می نمایید (البته با توجه به کلیت سبک دکوراسیون منزل)؛ می توان از رنگ های مختلف سرد،گرم و خنثی (توضیح کامل رنگها در «مقاله راهنمای انتخاب رنگ کابینت ممبران») یا ترکیبی از آنها (یک طیف رنگ سرد به همراه یک المان با رنگ گرم) استفاده نمود.

رنگ سرد
رنگ سرد
رنگ های متنوع
رنگ های متنوع
رنگ ملایم1
رنگ ملایم
رنگ ملایم2
رنگ ملایم
رنگ روشن
رنگ روشن
ترکیب رنگ خنثی و گرم
ترکیب رنگ خنثی و گرم

در این بخش؛ مجموعه عکس هایی از پروژه های برتر اجرا شده جهت دیدن نمونه کارهای بیشتر ارائه می گردد.
به نقل از داوینچی: سادگی نهایت پیچیدگی است(یا سادگی غایت کمال است).
در این نمونه کارها نیز مشاهده می گردد در عین سادگی، نکات بسیار کاربردی و ظریفی در آنها وجود دارد. و مهم تراینکه معماری چگونه می تواند معجزه کند.

نکته: عکس ها بصورت اسلاید می باشند؛ برای دیدن بیشتر، به سمت راست یا چپ کلیک کنید!

پروژه 1- مجموعه عکس

پروژه 2- مجموعه عکس

پروژه 3-مجموعه عکس

پروژه 4- مجموعه عکس

پروژه 5- مجموعه عکس

پروژه 6- مجموعه عکس

پروژه 7- مجموعه عکس

جمع بندی:

راهکارهایی جهت بهبود دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها

– مبلمان را با توجه به سبک دکوراسیون انتخاب نمایید، به دلیل قرارگیری در اتاق خواب؛ ویژگی راحتی در آن بالاترین اولویت باشد.

– وجود کمد و قفسه در اتاق های مستر(دارای حمام) به جهت تعدد عملکردها بسیار ضروری است. در صورت علاقه و سلیقه شخصی، در نظر گرفتن کتابخانه نیز گزینه مناسبی است.

– سعی کنید با استفاده از اکسسوری، به راحتی و با هزینه کم هر چند وقت یکبار دکوراسیون اتاق خواب را تغییر دهید. قطعا باعث ایجاد تنوع و بهبود روحیه می گردد. این اکسسوری ها الزاما وسایل و زیورآلات گران قیمت نیستند. می تواند دست سازهای خودتان یا به عنوان مثال قراردادن چندکلاه با یک ریتم خاص(مانند نمونه عکس ها)، ریسه و… باشد.

– اکثر وسایل کاربردی اتاق را در هماهنگی با موقعیت تخت قرار دهید تا کاربردشان راحت تر و معنی دارتر باشد.

– در طراحی پشت تاج تخت، سعی نمایید نورپردازی شدید و آزاردهنده نداشته باشید و تاحدامکان اکسسوری سنگین در آن قسمت نصب نگردد، چون احتمال رهاشدن آنها وجود دارد که بدین جهت خطرآفرین می باشد.

– در انتخاب پرده اتاق خواب دقت نمایید رنگ آن با مبلمان و سبک دکوراسیون هماهنگ باشد. در صورت خاص نمودن آن سعی کنید از رنگ مکمل رنگ های پایه دکوراسیون استفاده نمایید.

– در نورپردازی سقف، استفاده از نورمخفی نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

– در صورت رنگ نمودن دیوارها، سعی کنید رنگ های ملایم و خنثی استفاده کنید. فضای اتاق خواب باید فضایی آرامش بخش باشد و این هدف با رنگ های جیغ در تضاد است. تنها در صورتی می توان از رنگ های خاص استفاده کرد که رنگی آرام و ملایم به عنوان رنگ پایه و در برخی از المان ها، از یک رنگ خاص استفاده نمود.

مهمترین سوالات متداول:

1.موقعیت تخت باید در کجای اتاق خواب باشد؟

بسته به ابعاد اتاق و تخت و اکسسوری و مبلمان اتاق می توان در مرکز، کنار پنجره، متصل به دیوار یا با فاصله قرار گیرد.

2.به چند طریق می توان وسایل داخل اتاق خواب را چیدمان کرد؟

با ایجاد تقارن، هماهنگی در رنگ، ایجاد ترتیب و اولویت کاربرد آن و ایجاد سیرکولاسیون در اتاق می توان انواع چیدمان وسایل در اتاق را تجربه نمود. حتی بدون نظم خاصی در قرارگیری وسایل، می توان تنها با طیف رنگی و سبک وسایل، بین آنها هارمونی ایجاد نمود.

3.برخی نظر متفاوتی در ارتباط با جایگذاری میز مطالعه یا کتابخانه در اتاق خواب دارند، آیا قراردادن این موارد در اتاق خواب مناسب است؟

قطعا عملکرد غالب در اتاق خواب، استراحت، آرامش و بازیابی انرژی است اما در برخی از خانه ها که با کمبود فضا مواجه هستند و از طرفی اکثر اوقات افراد قبل خواب مطالعه می نمایند یا قبل خواب یادداشت های مهمی انجام می دهند، به این دلایل قراردادن میزمطالعه و کتابخانه گزینه مناسبی است.

4.در صورت علاقه نداشتن به رنگ های خنثی و ملایم، راهکار مناسب جهت داشتن همزمان سلیقه شخصی و آرام بودن فضای اتاق خواب چیست؟

در صورت عدم تمایل به استفاده از رنگ های ملایم و خنثی، می توان رنگی ملایم به عنوان رنگ پایه دکوراسیون انتخاب نمود و در المان های مختلف از رنگ خاص خود استفاده نمایید. البته سعی گردد رنگ خاص مدنظر شما و رنگ پایه انتخاب شده مکمل یکدیگر باشند و همچنین از تکرار بیش از حد المان های با رنگ خاص در دکوراسیون اتاق خواب خود دوری کنید.

5.برای فضای پشت پنجره چه راهکارهای وجود دارد؟

بهترین گزینه برای این بخش از فضای اتاق خواب، استفاده از گیاهان و گلهای آپارتمانی است. در فضای پشت پنجره خود مخصوصا اگر دید خوبی به فضای بیرون ندارید یا دید به فضایی زیبا از پنجره اتاق شما وجود ندارد؛ یکی از کارهای مناسب استفاده از گیاهان برای فضای پشت پنجره هاست.

سوال های دیگری که شاید هنوز ذهن شما را درگیر کرده باشد، در قالب مقالات زیر می توانید مطالعه کنید:

سبک های طراحی دکوراسیون اتاق خواب

هزینه تمام شده تغییر دکوراسیون اتاق خواب


روش صحیح دکوراسیون اتاق خواب قناس و بدشکل

نویسنده: تیم تحریریه «دفتر معماری ژِژ»

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.