بررسی تمامی سبک های دکوراسیون داخلی

بررسی تمامی سبک های دکوراسیون داخلی!

2019-06-20 0 دیدگاه سبک های دکوراسیون داخلی,

سبک های دکوراسیون داخلی

بررسی و آگاهی از ویژگی سبک های مختلف معماری و دکوراسیون داخلی، به منزله دفترچه راهنما می ماند. هر تصمیمی از تعمیر تا تغییر در خانه تان داشته باشید همگی بسته به آگاهی نسبی شما از سبک های دکوراسیون داخلی می باشد تا سلیقه خود را بشناسید و بتوانید تصمیم درستی بگیرید؛ از سویی دیگر سپردن کار به تیم معماری جهت طراحی و اجرا هم به خاطر داشتن آگاهی نسبی قبلی راحت تر صورت می گیرد.

سبک های دکوراسیون داخلی
سبک های دکوراسیون داخلی

«عناوین مهم در این نوشتار»

بررسی تمامی سبک های دکوراسیون داخلی
بررسی درصد محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی در ایران
بررسی و تحلیل سبک های دکوراسیون داخلی محبوب
نمونه پروژه های برتر سبک های دکوراسیون داخلی

جمع بندی:
راهکارهایی جهت انتخاب سبک دکوراسیون داخلی

مهمترین سوالات متداول

بررسی تمامی سبک های دکوراسیون داخلی

در این مقاله سعی میکنیم ابتدا در حد معرفی اجمالی، به تمامی سبک های دکوراسیون داخلی بپردازیم و در ادامه؛ بعد از بررسی تمامی سبک ها از نظر محبوبیت و کاربردی بودن در ایران، آن دسته از سبک هایی که در ایران مورد اقبال بیشتری قرار گرفته اند، تحلیل و بررسی خواهند شد.

معرفی سبک های دکوراسیون داخلی
معرفی سبک های دکوراسیون داخلی

نکته بسیار مهم اینکه؛ با مروری برمقالات و مطالب داخلی یا خارجی مرتبط با موضوع سبک های دکوراسیون داخلی، با هجمه ای از عناوین و سبک های مختلف روبه رو می شویم که با مراجعه به منابع آکادمیک رشته طراحی داخلی و مقایسه آنها، شاهد تفاوت و بعضاً تناقض های فراوانی می شویم. در این مقاله سعی می کنیم علاوه بر معرفی دسته بندی صحیح سبک های دکوراسیون داخلی، تمامی سبک هایی که در ایران ترند شده اند را به تفصیل بیان کنیم.

لیست تمامی سبک های طراحی دکوراسیون به شرح ذیل است:

– سبک دکوراسیون مینیمال Minimalist
– سبک دکوراسیون اسکاندیناوی Scandinavian
– سبک دکوراسیون روستیک Rustic
– سبک دکوراسیون التقاطی Eclectic
– سبک دکوراسیون انتقالی Transitional
– سبک دکوراسیون صنعتی Industrial
– سبک دکوراسیون ساحلی Coastal
– سبک دکوراسیون مدرن Modern
– سبک دکوراسیون شابی شیک  Shabby Chic
– سبک دکوراسیون هالیودی Hollywood
– سبک دکوراسیون سنتی غربی Traditional
– سبک دکوراسیون سنتی شرق دور
• ژاپنی یا ذِن آسیایی Asian Zen
• فنگ شویی Feng Shui
– سبک دکوراسیون فرانسوی French Country
– سبک دکوراسیون بوهمیان Bohemian
– سبک دکوراسیون مراکشی Moroccan decoration
– سبک دکوراسیون ایرانی Iranian decoration

سبک های دکوراسیون داخلی
سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

قبل از بررسی سطح محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی در ایران، مرور مختصری بر ویژگی تمامی سبک ها خواهیم داشت تا پس از آشنایی نسبی اولیه، درصد محبوبیت هرکدام را بررسی کنیم.

سبک دکوراسیون مینیمال Minimalist

به طور کل، رویکرد مینیمالیستی در حوزه های مختلف در اوایل قرن بیستم آغاز شد و به بسیاری از جنبه های زندگی مدرن از جمله طراحی گسترش یافت. در ابتدای امر تحت تاثیر سادگی در طراحی ژاپنی بود و جمله معروف «کمتر بیشتر است|Less is more» به اندازه کافی بارمعنایی لازم برای معرفی این سبک را بهمراه دارد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی Scandinavian

سبکی که سادگی را به زیبایی هرچه تمام نشان می دهد. این سبک شباهت بسیار زیادی به سبک مینیمال دارد. در این سبک معمولا از یک طیف رنگی سفید یا روشن به عنوان پایه و المان های طبیعی همچون چوب، کفپوش های لعاب دار، اکسسوری های با رنگ های خنثی و خاکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سبک دکوراسیون روستیک Rustic

سبک روستیک یا روستایی، با المان هایی از طبیعت، چوب و سنگ و رنگ های طبیعت با حفظ حالت عناصر خام و بکر طبیعت در دکوراسیون داخلی، حس و حال یک فضای روستایی و طبیعت را ایجاد می نماید.

سبک دکوراسیون التقاطی Eclectic

سبک التقاطی یا ترکیبی همانطور که از اسمش پیداست، عناصر و المان های طراحی را از سبک ها و رنگ های مختلف بکار می گیرد. ویژگی هایی همچون هنجارشکن در استفاده از رنگ ها، المان ها، تعداد و موقعیت استفاده (البته با حفظ تعادل) از جمله ویژگی های این سبک بشمار می آید. حالت ایده آل این سبک ایجاد ترکیبی منسجم از وسایل و سبک قدیم و جدید، رنگ و بافت می باشد.

سبک دکوراسیون انتقالی Transitional

سبکی است همانند پل میان سنت و مدرنیته. در این سبک همزمان از المان های سبک سنتی و مدرن استفاده می شود. یعنی در آن واحد در یک قاب هم شیشه و استیل وجود دارد و هم یک مبل با شکوه با رویه پارچه ای نرم.

سبک دکوراسیون داخلی -انتقالی
سبک دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون صنعتی Industrial

از اسمش پیداست چه مفاهیمی را در خود جای داده است. یادآور صنعت، فولاد و ضمختی البته به زبان دکوراسیون. از استیل و سنگ گرفته تا آجر و برنج. همه چیز در حالت خام و در معرض دید. اینها بارزترین ویژگی های این سبک اند.

سبک دکوراسیون ساحلی Coastal

سبک ساحلی یا مدیترانه ای. سبکی یادآور و الهام گرفته از دریا و المان های آن می باشد. استفاده از رنگ های آبی و سبز در ترکیب با رنگ های خنثی و استفاده از وسایل چوبی از بارزه های اصلی این سبک می باشند که اغلب در خانه های ساحلی از این سبک بهره می گیرند و آرامش عجیبی در این نوع سبک حاکم است.

سبک دکوراسیون مدرن Modern

عوامل متعددی همچون توسعه علم و تکنولوژی، خرد گرایی و…رفته رفته باعث ایجاد مدرنیسم شد. به تبع معماری نیز از این قائله مستثنی نبود و معماری مدرن نیز با استفاده از مظاهر تکنولوژی همچون فلز، شیشه و…در معماری و دکوراسیون پا به عرصه وجود نهاد. در این سبک از عناصر فلز، شیشه به همراه سادگی و خطوط صاف و کشیده استفاده می شود. برخلاف سبک های کلاسیک که عناصری پیچیده و پرجزئیات دارند،این سبک درعین سادگی و همچنین بر استفاده از متریال های جدید و کاربردی تاکید دارد.

سبک دکوراسیون شابی شیک  Shabby Chic

سبکی که به دهه 80 میلادی برمی گردد و تجمل گرایی و لوکس بودن، استفاده از مبلمان و دکوریجات قدیمی و آنتیک از ویژگی های برجسته این سبک است.

سبک های دکوراسیون داخلی -شابی شیک
سبک دکوراسیون شابی شیک

سبک دکوراسیون هالیودی Hollywood

سبکی لوکس با بهره مندی از مبلمان هایی باشکوه و مخملی و دکوریجات و عتیقه جات گرانبها. اغلب رنگ های بنفش، قرمز و فیروزه ای که رنگ های خیره کننده و جذب کننده هستند در این سبک استفاده می شود.

سبک دکوراسیون سنتی غربی Traditional

سبک طراحی سنتی غربی ، با استفاده از مبلمان مجلل و جزئیات فراوان شناخته می شود. مبلمان دارای جزئیات فراوان، پارچه های زینتی و مخملی، ابریشمی و دستباف و دارای جزئیات و طرح های متنوع از جمله عناصر مورد استفاده اند.

سبک کلاسیک نیز، سبکی سنتی غربی است که از معماری روم و یونان باستان برگرفته شده است. تعادل، تقارن، نظم و نقطه کانونی از عناصر مهم در دکوراسیون سبک کلاسیک است. طیف های مختلف زرد، آبی، سبز، قهوه ای و همچنین خنثی مانند انواع خاکستری، صورتی ملایم و رنگ خاک رس از جمله رنگ هایی است که در این سبک به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک های دکوراسیون داخلی -کلاسیک
سبک دکوراسیون کلاسیک

سبک دکوراسیون سنتی شرق دور

• ژاپنی یا ذِن آسیایی Asian Zen

سبک ژاپنی حول محور زندگی آرام و منظم، اهمیت دادن به تعادل، نظم، ترتیب، رسوم باستانی و عشق به زیبایی طبیعی می چرخد. در این سبک معمولا از رنگ های خنثی و طبیعی برای ایجاد زمینه ساده استفاده می شود. رنگ ها در دکوراسیون شرقی معمولا خالصند. برخلاف هنر غربی که ترکیبی از رنگ و رسیدن به رنگ های جدید است، هنر شرقی بکر است و هدف همان رنگ اصلی است.

ذِن؛ مکتبی در مذهب بودایی است که در ژاپن پدیدار شده و تأکید فراوانی بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری به ماهیت اشیا جانداران و… به وسیله تجربه مستقیم دارد. همانند آیین یین و یانگ، تعالیم خود را به صورت‌هایی از مقایسهٔ تناقضات دو چیز می‌آموزد.

• فِنگ شویی Feng Shui

فِنگ شویی؛ به معنای باد و آب است. یک فلسفه و فن باستانی در چین که برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود. فِنگ شویی فقط روشی برای تنظیم مبلمان شما نیست. فلسفه ای کامل برای ایجاد تعادل در خانه شما برای هماهنگی در زندگی است.

سبک دکوراسیون فرانسوی French Country

ترکیبی از المان سبک های شابی شیک و روستیک است. همزمان مبلمان با شکوه و گرانبها، پارچه ها و پرده های پرجزئیات و لوازم، دکوریجات و عتیقه جات گرانبها درکنار یکدیگر قرار می گیرند. در طیفی از رنگ های خنثی در کنار رنگ های یاسی، بژ و نقره ای.

سبک دکوراسیون داخلی  فرانسوی
سبک دکوراسیون فرانسوی

سبک دکوراسیون بوهمیان Bohemian

سبکی آزاد و بدور از هر قیدی و بندی. بوهمیان یا سبک کولی وار. از مفاهیم نادیده گرفتن هنجارها و رسوم و قوائد سخت طراحی نشأت می گیرد. امروزه جوانان هیچهایکی این سبک را بهتر درک و معنی بخشیده اند.

افرادی که زندگی را ساده انگاشته و دل به دریا زده اند و اغلب با پای پیاده و یک کوله پشتی در پی دیدن نقاط مختلف جهان هستند. سفری ارزان و درنهایت سادگی اما باشورواشتیاقی فراوان. به دلیل هم مفهومی این سبک و فلسفه زندگی این افراد، شاهد اقبال فراوان به این سبک هستیم.

سبک دکوراسیون مراکشی Moroccan decoration

فرهنگ سنتی مدیترانه ای با مایه های فرهنگ و هنر آفریقایی در هم آمیخته شده و سبکی نو در دکوراسیون بنام سبک مراکشی را پدید آورده است. در این سبک نفوذ چند فرهنگ دیده می شود. در آن المان هایی همچون فرش، کاشی، ظروف رنگی، آثار فلزی و سکوهای بیرون زده از دیوار جلوه ای خاص به فضا می بخشند.

سبک دکوراسیون ایرانی Iranian decoration

سبک سنتی ایرانی، سبکی سرشار از زیبایی، جذابیت، شکوه و ابهت است. دارای ویژگی هایی همچون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی در ساختمان، ایوان و ستون های بلند و تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه سبک ایرانی است.

سبک دکوراسیون خانه های ایرانی بیشتر به سبک کلاسیک و سنتی گرایش دارند که در عین زیبایی، جلوه ای فاخر و باشکوه بخود دارند.

این سبک شامل ستون های بلند و کارشده، فرش های گرانقدر و ارزشمند دستباف، پشتی های زردوزی شده، شمعدان های رنگی و سنتی، گچبری های هنرمندانه، پنجره های چوبی و قطعات مشبک، کوسن هایی با روکش مخمل و ابریشم گون از ویژگی های بارز این سبک پرشکوه است.

بررسی محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی در ایران

تیم تحریریه دفتر معماری ژژ جهت مشخص نمودن میزان محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی در ایران با استفاده از مقدار جستجوهای اینترنتی کاربران ایرانی در ارتباط با سبک ها به نتایج ذیل دست پیدا کرد. نتیجه این بررسی قطعا همه را شگفت زده خواهد کرد. از بین تمامی سبک هایی که در بالا ذکر شد، سبک های زیر سبک های ترِند شده بودند که احتمالا با پیشفرض خیلی از افراد هماهنگی نداشته باشد، برای خود ما که چنین تجربه ای بود.

میزان محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی
میزان محبوبیت سبک های دکوراسیون داخلی

بررسی و تحلیل سبک های دکوراسیون داخلی محبوب

همانطور که در تصویر مشخص است؛

فنگ شویی با رنگ بنفش*

دکوراسیون ایرانی با رنگ سبز

دکوراسیون مدرن با رنگ زرد

دکوراسیون مینیمال با رنگ آبی

 دکوراسیون روستیک با رنگ قرمز

*(توضیح: به دلیل اینکه خود کلمه فنگ شویی در درون خود «چیدمان صحیح» را دارد؛ به جای دکوراسیون فنگ شویی، تنها به جستجوی فنگ شویی اکتفا نمودیم).

این سبک ها به ترتیب؛ اولویت اول تا پنجم را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که از میان تمامی سبک های نامبرده اینکه این موارد به عنوان ترند انتخاب شده اند به این معنی نیست که در ارتباط با سبک های دیگر در سطح اینترنت جستجویی صورت نگرفته باشد یا مطلبی وجود نداشته باشد؛ بلکه این موارد جزو موارد ترند شده می باشند و به این سبک ها، اقبال عمومی بیشتری نسبت به بقیه سبک ها وجود دارد.

نمونه پروژه دکوراسیون داخلی

در ادامه؛ یک نمونه پروژه مینیمال اجرا شده، جهت آشنایی بیشتر ارائه می گردد.

پروژه مینیمال

جمع بندی:

راهکارهایی جهت انتخاب سبک دکوراسیون داخلی

– جهت آگاهی از سبک دکوراسیون داخلی منطبق بر سلیقه شما نیاز است پارامترهای زیر را در نظر بگیرید:
علایق شما در انتخاب رنگ، قدیمی یا جدید بودن دکوراسیون، ابعاد داخلی منزل، نوع موقعیت ساختمان و میزان نورگیری از عوامل موثر می باشند که باید به آنها توجه داشته باشید.


– هیچ گاه برای تغییر دکوراسیون، موضوع را سخت و پیچیده در نظر نگیرید. خیلی اوقات با کارهایی سایده می شود سبک دکوراسیون شخصی و زیبایی را با استفاده از دست سازها یا راهکارهای تزیینی شخصی ایجاد نمود.


– پیشنهاد ما؛ توجه به اقلیم و معماری کشور خودمان در انتخاب المان های اصلی در دکوراسیون داخلی است. مفاهیم غنی معماری ایران، سهولت در دسترسی به متریال و انجام تغییرات، همخوانی با اقلیم و زبان معماری ایرانی، کمک به شاخص نمودن هرچه بیشتر معماری ایرانی؛ از جمله دلایل استفاده از المان های ایرانی در دکوراسیون می باشد.


– در انتخاب سبک و مبلمان متناسب با سبک؛ توجه کافی به ابعاد منزل داشته باشید. به دلیل تاثیر فراوان رنگ ها و مبلمان های استفاده شده در هر سبک بر روی بزرگ یا کوچک نشان دادن فضای داخلی.


– استفاده از یک طیف رنگی یا رنگ های مکمل کنار یکدیگر، از ساده ترین راه ها برای ایجاد هارمونی در کلیت دکوراسیون داخلی منزلتان می باشد.


– مبلمان، رنگ و موقعیت آنها را بسته با کاربرد و عملکرد اجزای دکوراسیون داخلی تان انتخاب کنید. به عنوان مثال؛ برای اتاق خواب ها، ایجاد فضایی آرام، برای بخش پذیرایی هم می توان از رنگ های خاص و هم ایجاد فضایی آرام استفاده نمود.


– نورپردازی یکی از بخش های مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی می باشد. سعی نمایید در استفاده از اکسسوری هایی همچون آباژور، چراغ و… بر قدرت نورپردازی و استفاده از این ویژگی نیز دقت نمایید تا علاوه بر جنبه زیبایی شناسی آن، در نورپردازی داخلی هم کاربرد داشته باشد.

مهمترین سوالات متداول:

1. آیا تمامی سبک های دکوراسیون داخلی در ایران قابل اجرا هستند؟

بله قابل اجرا هستند، اما به دلایل متعدد در معماری تاکید بر استفاده از متریال بوم آورد(متناسب با اقلیم موقعیت پروژه) می باشد. به تبع دکوراسیون داخلی هم مستثنی از این موضوع نیست. این مفهوم به این معنی نیست که نمی شود از متریال یا المان های خارجی استفاده نمود. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که خیلی از همین المان ها و اکسسوری های ایرانی که از نگاه مان ساده بنظر می آیند، برای کشورهای دیگر بسیار زیبا و با شکوه جلوه می کند.

2. آیا سبک دکوراسیون به ابعاد فضای داخلی ارتباط دارد؟ یعنی فضای کوچکتر نوع خاصی از دکوراسیون را می طلبد؟

بله اگر فضای داخلی منزل شما، ابعاد کوچکی دارد؛ دقت نمایید تا سبک مدنظر شما از رنگ روشن بیشتری استفاده کرده باشد تا فضای داخلی تان، بزرگتر جلوه کند.

3. آیا بدون هزینه کرد زیاد می شود اقدام به تغییر دکوراسیون کرد؟

برخی از سبک ها، همانند بوهمیان؛ تنها با دست سازهایی می توان فضای این سبک را در دکوراسیون داخلی ایجاد نمود. اگر هم تغییر در حد تغییر سبک دکوراسیون داخلی مدنظرمان نیست و فقط ایجاد تغییر هدف مان است، با تغییر المان های پایه ای مانند رنگ های پایه دکوراسیون، کاغذدیواری، المان های اصلی فضای پذیرایی و…تغییر چشمگیری در فضای کلی دکوراسیون داخلی ایجاد کرد.

4. سِت کردن در سبک ها اغلب از چه طریقی قابل انجام است؟

بسته به سبک؛ این موضوع می تواند متفاوت باشد. اما در حالت کلی با در نظر گرفتن هماهنگی بین رنگ فرش، مبلمان و پرده در دکوراسیون داخلی تان می توانید هارمونی و هماهنگی ایجاد نمایید. نکته قابل تامل اینکه می گوییم بستگی به سبک دارد از این جهت که در برخی از سبک ها شاید اصلا فرش استفاده نکنید، یا در یک سبک به عنوان مثال استفاده از چوب و رنگ چوب کاربرد بیشتری داشته باشد، اما در حالت کلی این سه پارامتر با هم هماهنگ شوند، گام مهمی را در جهت ایجاد هارمونی داخلی برداشته اید.

5. آیا برای تغییر دکوراسیون حتما به طراح نیاز دارم یا خودم می توانم انجام دهم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در هر دو حالت سلیقه و نوع نگاه شما به سبک های مختلف عامل اصلی و تعیین کننده در اعمال تغییرات در دکوراسیون داخلی منزل تان می باشد. چون شما هستید که در آن زندگی می کنید و باید با آن تغییرات و سبک اجرا شده راحت باشید. اما موضوع طراحی یک بحث تخصصی است. مسائل مختلف فنی و روانشناختی بر آن حاکم است. اگر خودتان اطلاعات کافی در این زمینه دارید گام مهمی از بخش انتخاب(نه طراحی و اجرا) را برداشته اید، اگر هم احساس می کنید نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؛ حتما به یک مجموعه متخصص در این زمینه مراجعه نمایید تا هم از هزینه های اضافی و دوباره کاری جلوگیری نمایید و هم تغییراتی اصولی در فضای دائمی زندگی تان اعمال کنید.(این اصل برای مستاجرها نیز که قصد انجام تغییرات داخلی را دارند، حاکم است)

نویسنده: تیم تحریریه «دفتر معماری ژِژ»

منابع:
– مقاله: «سبک شناسی در دکوراسیون داخلی»؛ عبدالله پور، فضلی
– کتاب: «راهنمای کاربردی طراحی داخلی»؛ مری گیلیت، ترجمه صحراگرد
– سایت: «Archdaily.com»

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.